Manga
Adatok Írta: Rumiko Takahashi Hossza: 393 fejezet (40 kötet) Kiadás dátuma: 1996 Eredeti kiadó: Shogakukan
A manga egyfajta Japán képregény. A manga fekete fehér képregény mérete lehet egészen rövid vagy akár több kötetes lexikon méretű. A lapokon a nézési irány álltalábon jobbról balra halad ellentétben a nyugati képregényekkel. A Japánok különféle mangákat készítenek, amik lehetnek több kötetes kalandregény, történelmi, romantikus, fantasy egyszóval minden ami lehetséges stílus. A Japánok egész életét átszövi a manga olvassák kisgyerekek, fiatalok felnőttek és öregek a különféle manga-kat. Szóval a manga egy igen különleges képregény amit a Japánok nagyon szívesen olvasnak. Köztük az Inuyasha is... és még rengeteg más.
Sebességvonalak: Ezek többnyire az állóképek mögött láthatók, a háttér helyén. A mozgás gyorsaságát, még az amerikai képregények is gyakran vonalakkal jelzik, melyek mintegy elmossák a hátteret. A hagyományos japán rajzolásból eredően, az animében ilyenkor a háttér helyét teljesen a sebességvonalak veszik át. Sweatdrop(izzadtságcsepp): Egy igen jellemző eszköz, a vígjátékok leggyakoribb eleme. Ha valaki nagyon "lefárd", valami nagyon hülyét lát, vagy hall, a feje mellett és felett jelenik meg egy hatalmas csepp. Ez többnyire társul a megfelelő fáradt, vagy döbbent arckifejezéssel, de működik háttal álló, vagy meglepetését titkolni akaró szereplővel is. Super Deformed(SD): Egy egy viccesebb jelenetnél előfordul, hogy a szereplő hirtelen átalakul önnmaga kicsinyített, gyerekes formájába és úgy beszél vagy tesz valamit. Ez az alak fokozza a komikus helyzetet, a szereplő viselkedését, tettét a külalakjára is kivetíti. Mára már léteznek filmek, melyek alapban a SD figurákat használják, főleg ha valami aranyosat csinálnak. Gesztusok: jellemző arcok és formák. Ilyenek a tarkóra tett kézzel, kínos nevetgélés, vagy a homlokon megjelenő kereszt alakú, lüktető ér idegesség esetén. Ezek többnyire a hagyományos japán ábrázolásból, illetve a hagyományos színjátszás gesztusai közül alakultak ki és terjedtek el.
Meg kell említeni a leggyakoribb, és legfeltűnőbb ismertetőjegyet, a szereplők külsejét. A szinte tökéletes alak, és a hatalmas szemű babaarc elsőre idegennek és torznak hat. A test és a babaarc a japán ideálokat testesíti meg, ezt kár is lenne tagadni. A hatalmas szem azonban kiemeli a szereplő jellemét, gondolatait, érzelmeit, hiszen "a szem a lélek tükre", és ez animében sokszorosan is igaz.
Mint fentebb említettem, ezek az eszközök elterjedtek, de nem kötelezőek. Ahol a stílus és a téma engedi, előszeretettel alkalmazzák őket, de számos olyan alkotás létezik, melyekben a fentiek egyike sem található meg, s ebbe a karakterek külseje is beletartozik.
|